понеділок, 5 жовтня 2020 р.

Перші переможці цьогорічної Нобелівки відомі!

У галузі «Фізіологія та медицина» слава знайшла Гарві Дж. Альтера, Майкла Гоутона і Чарльза М. Райса за відкриття вірусу гепатиту С.

Це тріо вчених зробило вирішальний внесок у боротьбу з гепатитом, який передається через кров. Ця хвороба є складною проблемою охорони здоров’я, спричиняючи цироз та рак печінки у людей у всьому світі.
Гарві Дж. Альтер, Майкл Гоутон і Чарльз М. Райс здійснили дослідження, які привели до відкриття нового вірусу - вірусу гепатиту С. До їхньої роботи уже були відомі віруси гепатиту А і В, але більшість випадків гепатиту, що передаються через кров, залишались незрозумілими. Ідентифікація нового вірусу виявила причину решти випадків хронічного гепатиту та зробила можливим проведення тестувань хвороби та створення нових ліків, які врятували мільйони життів.
Гепатит або запалення печінки – це хвороба, яку викликають переважно цинічні шматки нуклеїнових кислот в білковій капсулі та ліпідній упаковці (віруси). Але часто подібний удар в печінку може виконати й безконтрольне поглинання алкоголю, токсини та аутоімунні захворювання.
У 1940-х роках стало ясно, що існує два основні типи інфекційних гепатитів.
Перший, назвали гепатитом А. Він передається разом із забрудненою водою або їжею. Розвиток хвороби та вплив на людину в цьому разі відносно нетривалий.
Другий тип передається через кров і біологічні рідини. Він є гіршим типом хвороби, оскільки може призвести до хронічного стану з розвитком цирозу та раку печінки.
Ця форма гепатиту підступна, адже здорові особи можуть бути носіями хвороби упродовж багатьох років, перш ніж виникнуть серйозні ускладнення. Гепатит, що передається через кров, призводить до значного рівня захворюваності та смертності. Він тихою сапаю сполює свій врожай у понад мільйон смертей на рік у всьому світі, що підносить його в «чорний пантеон» глобальних хвороб поряд з ВІЛ-інфекцією та туберкульозом.
Якщо Ви хочете боротися із злочинцем Вам бажано його б знайти, якщо Ви хочете лікувати інфекційну хворобу – варто було б відшукати її збудника.
Перший удар по стелс-режиму збудників хронічних гепатитів завдав Барух Блюмберг у 1960-х роках. Він розконспірував одну з форм гепатиту, що передається через кров. Збудник цього недугу став відомий як вірус гепатиту В. Це відкриття дало змогу розробити діагностичні тести та створити ефективну вакцину ̶д̶л̶я̶ ̶т̶о̶г̶о̶,̶ ̶щ̶о̶б̶ ̶ч̶і̶п̶у̶в̶а̶т̶и̶ ̶в̶с̶х̶ ̶д̶о̶ ̶о̶д̶н̶о̶г̶о̶. За це відкриття Блюмберг став лауреатом Нобелівської премії з фізіології та медицини в 1976 році.
У той час Гарві Дж. Альтер з Національного інституту охорони здоров’я США вивчав виникнення гепатиту у пацієнтів, яким переливали кров. Хоча аналізи крові на нещодавно відкритий вірус гепатиту В зменшили кількість випадків гепатиту, пов’язаного з переливанням, Альтер та його колеги з побоюванням показали, що велика кількість випадків гепатиту залишається. У ті часи якраз були створені тести на вірусну інфекцію щодо гепатиту А, і стало ясно, що гепатит А не був причиною цих незрозумілих випадків. Був хтось третій. Невідомого винуватця все ще треба було вивести на чисту воду.
Велике занепокоєння викликало те, що у значної кількості людей, яким переливали кров виникав гепатит і медична маніпуляція, яка мала рятувати людей часто робила ще гірше. Альтер та його колеги показали, що кров цих хворих на гепатит людей може передати хворобу навіть шимпанзе. Цей вид тварин виявився єдиним нашим колегою по нещастю, який міг страждати на цю заразу.
Подальші дослідження також продемонстрували, що невідомий збудник інфекції мав властивості вірусу. Коло над таємничим збудником стискалося. Методичні дослідження Альтера визначили нову, чітку форму хронічного вірусного гепатиту. Таємнича хвороба стала називатися гепатитом «не А та не В». Бути таким ні рибою, ні м’ясом їй лишалось десятиліття з хвостиком.
Ідентифікація нового вірусу стала пріоритетом. Були застосовані всі традиційні методи полювання на віруси, але, незважаючи на це, вірус уникав ізоляції, наче начитався крилатих фраз Григорія Сковороди.
Майкл Гоутон, працюючи у фармацевтичній фірмі Chiron, здійснив складну роботу, необхідну для виділення генетичної послідовності вірусу. Гоутон і його колеги зібрали колекцію фрагментів ДНК з нуклеїнових кислот, виявлених у крові зараженого шимпанзе. Більшість цих фрагментів походить від геному самого шимпанзе, але дослідники передбачали, що деякі будуть похідними від невідомого вірусу. Припускаючи, що антитіла проти вірусу будуть присутні в крові, взятій у хворих на гепатит, дослідники використовували сироватки пацієнтів для ідентифікації клонованих вірусних фрагментів ДНК, що кодують вірусні білки. Якби Попелюшці видали таке завдання у вечір балу, то навряд чи вся магія світу допомогла їй зібрати цей пазл. Але наука, як відома, сильніша за чари.
Після всебічного пошуку був знайдений один позитивний клон. Подальша робота показала, що цей клонований фрагмент вірусного генома був отриманий від нового вірусу РНК, що належить до родини Flavivirus, і його назвали вірусом гепатиту С. Наявність антитіл до нього у хворих на хронічний гепатит пояснювали раніше непояснювані випадки захворювання.
Відкриття вірусу гепатиту С було вирішальним. Але був відсутній один важливий фрагмент головоломки: чи міг вірус справді викликати гепатит? У доказовій медицині одними афірмаціями та припущеннями далеко не заїдеш.
Щоб відповісти на це питання, вченим довелося дослідити, чи може клонований вірус розмножуватися та викликати захворювання.
Чарльз М. Райс, дослідник Вашингтонського університету в Сент-Луїсі, разом з іншими групами, що працюють з РНК-вірусами, відшукав раніше неохарактеризований регіон в кінці геному вірусу гепатиту С. Науковці підозрювали, що саме цей «хвостик» може бути важливим для реплікації вірусу.
Райс дослідив генетичні зміни у виокремлених зразках вірусів і припустив, що деякі з них можуть перешкоджати реплікації вірусу. За допомогою генної інженерії Райс створив РНК-варіант вірусу гепатиту С, який містив цю особливу область вірусного геному і був позбавлений від інактивуючих генетичних варіацій.
Коли цю РНК вводили в печінку шимпанзе, у крові виявляли вірус і спостерігали патологічні зміни, що нагадують ті, що спостерігаються у людей із хронічним захворюванням. Це стало остаточним доказом того, що сам по собі вірус гепатиту С без реєстрації та СМС та інших супутніх факторів здатний викликати ураження печінки.
Відкриття Нобелівськими лауреатами вірусу гепатиту С є важливою віхою у нашому протистоянні з вірусами. Завдяки роботі цих вчених зараз доступні високочутливі аналізи крові на вірус, які по суті усунули гепатит після переливання крові у багатьох частинах світу, значно покращивши стан здоров'я населення в цілому. Їх відкриття також дозволило швидко розробити противірусні препарати, спрямовані на гепатит С. Вперше в історії хворобу можна вилікувати, що викликає надії на викорінення вірусу гепатиту С з нашої планети. Для досягнення цієї мети знадобляться міжнародні зусилля, що сприятимуть масовому тестуванню проб крові та забезпеченню доступності противірусних препаратів по всьому світу (але це ж треба якось відволіктися від корупції, знищення природних екосистем та надмірного використання ресурсів).
за матеріалами Довколаботаніка


четвер, 28 травня 2020 р.

субота, 14 березня 2020 р.

  

 У зв'язку з початком карантину 

працюємо дистанційно.








Переходьте на сторінку свого класу та виконуйте завдання.
Теми будуть оновлюватися щотижня згідно розкладу
6 клас- понеділок, четвер
7 клас - понеділок, середа
8 клас - вівторок, пятниця


Правила роботи під час карантину
1. Карантин - не канікули. Це навчання, але віддалено. Тому завдання потрібно виконувати обов'язково, а не за бажанням. Часткове виконання вправ теж зараховується.
2. Завдання надсилатиму в групу (спільноту) у вайбері згідно розкладу. До кожного завдання отримаєте  інструкцію.
3. Ви повинні ознайомитися із поясненням нової теми та завданням до неї під час вашого уроку. 
5. Виконувати завдання та надсилати його можна в пп або на адресу biologyforall2020@gmail.com.
6. Завдання  перевірятиму  дистанційно, зворотній зв'язок щодо кількості балів - 17.00-18.00
7. За кожне завдання можна заробити певну кількість балів (щоразу повідомлятиму, скільки балів «коштує» конкретне завдання). Таким чином, підсумкова оцінка буде залежати від балів за роботу та кількості виконаних обов'язкових робіт. Якщо учень не виконає 80%  обов'язкових завдань (без поважної причини), це зменшить в підсумку його бал. В кінці  нас чекає  узагальнення вивченого. 
8. Завдання можна виконувати протягом вказаного терміну.

9. Ваші бали записую в електронний журнал. 
P.S. Будьте здорові)


понеділок, 9 березня 2020 р.

                                    Птах року 2020 - Горлиця звичайна.
Українське товариство охорони птахів представило пташиний символ 2020 року — горлицю звичайну. Горлиця звичайна (лат. Streptopelia turtur) — вид птахів з родини голубових (Columbidae). В Україні гніздовий, перелітний птах.У багатьох культурах вважається символом щастя -https://uk.wikipedia.org/…/%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%BB%D0%B8%D…
Відео коли самець залицяється до самки горлиці звичайної : https://www.hbw.com/…/male-calling-and-performing-courtship…
Спів самця: https://www.hbw.com/…/european-turtle-dove-s…/male-singing-0
                                                           за матеріалами Екоцентр Лоцентум   

неділя, 8 березня 2020 р.

      Доповнена реальність на уроках біології 


        Дякую за корисний ресурс https://educationpakhomova.blogspot.com/
3D моделі окремих органів

Технології доповненої реальності на уроках біології. Безкоштовні ресурси.
Кожен із нас знає, що всередині нашого тіла містяться внутрішні органи, кожен із яких має своє призначення і разом з подібними за функціями органами утворює відповідну систему. Але як вони виглядають? Це демонструє відповідні 3D моделі!

Звантажити додаток за посиланням.
Роздрукувати зображення за посиланням.



Анатомія, яка захоплює: 16 вражаючих гіфок про тіло людини



            Доповнена реальність на уроках біології


 Дякую за корисний ресурс https://educationpakhomova.blogspot.com/



Безкоштовний ресурс для впровадження технології доповненої реальності в освіті.
Завантажити за посиланням.
Роздрукувати картки за посиланням.

Алгоритм:
  • завантажте мобільний додаток
  • роздрукуйте ключові картинки
  • розфарбуйте картинки
  • увімкніть додаток і камеру гаджета спрямуйте на розфарбовану картику
  • доторкнетесь до екрану
  • отримайте 3D розфарбовану модель 

                                   

середа, 5 лютого 2020 р.

#інженернийтиждень #томущоцікаво 
Дослідження показують, що до четвертого класу третина хлопців та дівчат втрачають інтерес до науки. До восьмого класу інтерес втрачає майже половина учнів. Діти вилучають "складні" предмети з кола своїх інтересів та не пов'язують з ними кар'єрних планів. ЗМІНИТИ НЕ МОЖНА ЗАЛИШИТИ! Де поставити кому? !! Учні та вчителі Жовтанецького опорного ЗЗСО , учасники проєкту #інженернийтиждень, відповідають: змінити ситуацію можна!

понеділок, 13 січня 2020 р.

"Інженерний тиждень" стартував!            Ми приєднаємось з 15 січня.  А поки, готуємо матеріали, роздруковуємо інструкції, і пропонуємо прочитати "багато слів".


«Ви плануєте зацікавити дітей інженерією, використовуючи паперові горнятка, картон, кришечки від пляшок, та інший непотріб? Та нууу.»
Саме так! Розповідаємо як це працює на прикладі людини, яка відкрила Плутон.
Коли Клайду Томбо було 12, він вперше подивився на Місяць через простеньку астрономічну трубу, цього стало достатньо для того, щоб хлопець зацікавився астрономією. Оскільки купити власний телескоп родина фермерів не могла, Клайд вирішив зібрати його самостійно. Для цього йому знадобилося 9-дюймове дзеркало, старі деталі від сільгоспмашин та бітьківського Б’юїка 1910 року. Щоб відполірувати належним чином дзеркало, хлопцю довелося викопати льох і продовжити роботу над телескопом в ньому. Побачене у телескоп, Клайд замальовував та відправляв до Ловеллівської обсерваторії. Директор саме цієї обсерваторії згодом запросив Томбо на роботу. Клайд не мав відповідної освіти, через брак коштів він не міг дозволити собі навчання, і зворотнього квитка на випадок невдачі також не мав, його він теж не міг дозволити собі купити. Майже рік він щоденно, по 14 годин на добу, фотографував та порівнював знімки зірок в сузір'ї Близнюків, де за обчисленнями Ловелла мала міститися нова планета. 18 лютого 1930 року, серед тисяч крапок на знімках, Клайд Томбо таки знайшов Плутон.
Освіту астроном здобув лише в 1936 році.
В 2006 році одна унція (28.3495231 грама) праху вченого відправилася на борту автоматичної міжпланетної станції New Horizons до Плутону, а далі за межі Сонячної системи у міжзірковий простір.
До речі, нещодавно голова NASA Джим Брайденстайн, виступаючи на Міжнародному аеронавтичному конгресі, сказав:
«Я тут щоб сказати вам, що як керівник NASA я вірю, що Плутон — це планета». Саме дані отримані в рамках місії New Horizons в 2015 році, коли апарат пролітав повз Плутон дають йому основу для такої заяви. Подивимося, можливо скоро Плутон повернуть до переліку планет.